Wybór rodzaju karmy, jej kaloryczności i składu zależy przede wszystkim od stanu zdrowia zwierzęcia, wieku, rasy oraz aktywności. Inny pokarm będzie polecany dla trenującego owczarka niemieckiego, a jeszcze inny dla yorkshire terriera, który większość dnia przesypia na kanapie. Zupełnie różne zapotrzebowanie na kalorie i składniki pokarmowe mają młode osobniki i psy geriatryczne.
Jaką karmę wybrać dla szczeniaka?
Ze względu na to, że szkielet psa rozwija się do 12 miesiąca życia trzeba pupilowi zapewnić odpowiednie pożywienie. Brak składników, takich jak wapń czy fosfor może doprowadzić nawet do krzywicy! Na rynku istnieją w pełni zbilansowane karmy dla szczeniaków.
Istnieje również podział ze względu na docelową wielkość zwierzaka. Psy ras olbrzymich potrzebują karmy o innym składzie niż szczeniaki yorkshire terrierów czy maltańczyków.
Zdecydowanie nie poleca się karmienia młodych psów jedzeniem gotowanym, ponieważ odpowiednie zbilansowanie takich posiłków jest niezwykle trudne. Jeśli faktycznie chcesz w ten sposób karmić swojego, małego przyjaciela to musisz skonsultować się ze zwierzęcym dietetykiem.
Jakiej karmy potrzebuje psi senior?
Tak samo jak ludzie zwierzęta starzeją się i z wiekiem ich potrzeby żywieniowe się zmieniają. Dla zdrowego psa geriatrycznego polecane są karmy gotowe przeznaczone dla seniorów.
Czym się wyróżniają?
-zawierają dużo witamin,
-są bogate w składniki wspomagające pracę stawów np. wyciągi z małży,
-są wzbogacone o suplementy poprawiające odporność u starszych psiaków.
Niestety większość psich staruszków zmaga się z różnymi problemami zdrowotnymi. Najczęstszym z nich jest otyłość. W związku z tym właściciele powinni podawać pupilowi karmę o zmniejszonej zawartości kalorii, a jednocześnie zapewnić podopiecznemu więcej aktywności fizycznej. Dla cukrzyków są specjalne diety diabetyczne, które pomagają stabilizować poziom cukru we krwi w ciągu dnia. Psy z chorą trzustką powinny dostawać karmę o zredukowanej ilości tłuszczu. Obecnie na rynku istnieją gotowe karmy dopasowane do wymogów żywieniowych psów z różnymi schorzeniami.
Czy mogę gotować swojemu psu?
Jeśli wiesz jak prawidłowo zbilansować dawkę pokarmową gotując posiłki swojemu pupilowi, to możesz przejść na karmienie go jedzeniem gotowanym. Jednak należy zachować odpowiednią kaloryczność posiłków. Nie można do potraw dodawać przypraw, ponieważ zaszkodzą Twojemu pupilowi. Ponad to nie wolno nadużywać podrobów w diecie psa, albowiem zawierają one dużo metabolitów, które w większych ilościach mogą zaszkodzić pupilowi.