Fobie to irracjonalne i psychopatologiczne lęki, które u niektórych osób powstają w obliczu pewnych bardzo zróżnicowanych sytuacji: strach przed ciemnością, strach przed lataniem, strach przed zamkniętymi pomieszczeniami, strach przed igłami, owadami itp. Wspólną cechą wszystkich tych doświadczeń jest brak obiektywnego zagrożenia dla osoby, u której rozwinęła się fobia.
Fobia przed psami jest jedną z najczęstszych fobii zwierzęcych w naszym społeczeństwie, ale na szczęście mamy obecnie zestaw bardzo przydatnych strategii terapeutycznych, aby skutecznie ją przezwyciężyć i nie pozwolić, aby wpłynęła na nas i warunkowała nasze codzienne czynności.
Czym jest kynofobia, strach przed psami?
Kynofobia (z greckiego „kynós”, czyli „pies”) to zaburzenie lękowe odpowiadające kategorii fobii specyficznych, polegające na irracjonalnym lęku przeżywanym wobec tego zwierzęcia w każdej sytuacji, w której dana osoba znajdzie się w obecności tych zwierząt, a nawet gdy o nich myśli.
Według portalu o psychologii https://goraco.pl, jest to jedna z najczęstszych fobii związanych ze zwierzętami w naszym społeczeństwie i jedna z najbardziej problematycznych, ponieważ psy są jednym z dwóch najczęstszych zwierząt towarzyszących we wszystkich ludzkich społecznościach i trudno nie natknąć się na jednego na ulicy w dowolnym kraju.
Ten specyficzny rodzaj fobii może mieć jako główną przyczynę negatywne lub traumatyczne doświadczenie w dzieciństwie związane z atakiem psa, ale nie zawsze jest to bardzo konkretne zdarzenie wyzwalające w przeszłości osoby; czasami to zaburzenie po prostu powstaje bez możliwości ustalenia konkretnej sytuacji, która dała mu początek. Fobia może być również ułatwiona przez nadopiekuńczych rodziców w dzieciństwie, którzy nadmiernie ostrzegali o niebezpieczeństwach stwarzanych przez jedno z tych zwierząt, generując intensywny i nieuzasadniony strach, który osoba internalizuje od najwcześniejszych lat życia.
Jak każda inna fobia, kynofobia ma decydujący wpływ na życie osoby, która na nią cierpi, warunkując nawet jej sposób życia, zdrowie psychiczne i sposób, w jaki odnosi się do ludzi, zwłaszcza jeśli są właścicielami psów. Konkretnie warto zwrócić uwagę na wzorzec zachowania polegający na unikaniu sytuacji, w których osoba uważa, że może spotkać te zwierzęta. To zaburzenie generuje szereg objawów dyskomfortu fizycznego i emocjonalnego w osobie, z których wszystkie są zawsze wyzwalane przez widok jakiegokolwiek rodzaju psa.