Kiedy zdecydujemy się na posiadanie psa musimy odpowiednio przygotować się na jego przybycie do naszego domu. Wyprawka dla psa powinna zawierać wszystkie niezbędne akcesoria i karmę. Najlepiej kupić wszystkie rzeczy zanim pies pojawi się w naszym domu. Dzięki temu już od pierwszych dni będziemy mogli cieszyć się wspólnie spędzonymi chwilami.
Co powinna zawierać wyprawka dla psa?
Podstawową rzeczą w wyprawce jest karma. Tutaj wszystko zależy od tego, jaki sposób żywienia psa wybierzemy. Mamy do wyboru gotowe karmy, dietę barf, a także samodzielnie gotowane posiłki. Każdy ze sposobów żywienia psa jest dobry, jeśli stosujemy dobrej jakości produkty. Najczęściej jednak właściciele psów decydują się na podawanie gotowych karm. Sucha karma dla psa dobrej jakości to koszt około 120-150 zł za 10-15 kilogramów. Dla średniego psa wystarczy to na około 3 miesiące. W przeliczeniu na dzień będzie to mniej niż 2 złote za jedzenie dla psa. Oprócz dobrej ceny sucha karma jest również lekkostrawna. W sklepach znajdziemy wiele karm dostosowanych do wielkości, wieku bądź rasy psa. Powinniśmy unikać karm z marketu, gdyż w ich składzie znajdziemy głównie zboża, które często uczulają psy. Mokra karma dla psa, czyli ta sprzedawana w puszkach jest dobra jako urozmaicenie psiej diety. Puszki będą dobre również dla psich seniorów. Jeśli zdecydujemy się na podawanie suchej karmy, musimy pamiętać o jej odpowiednim przechowywaniu. Tutaj najlepiej sprawdzą się specjalne pojemniki na karmę. Są one różnej wielkości, a także są szczelne. Dzięki temu karma dłużej zachowuje świeżość. Oprócz karmy pamiętajmy o zakupieniu smakołyków, które przydadzą nam się w czasie szkolenia. Warto wybrać smakołyki naturalne, które w składzie mają jak najwięcej mięsa. Takie przysmaki nie tylko są zdrowe dla psa, ale również lepiej zachęcą go do wykonywania komend.
W wyprawce nie może zabraknąć misek, legowiska i zabawek. Najlepiej wybrać miski metalowe lub ceramiczne. Dla dużych psów dobre będą te na stojaku. Plastikowe miski nie są dobrym rozwiązaniem, gdyż stosunkowo szybko się ścierają i mogą podrażniać nos i pysk naszego pupila. Legowisko to ważny element wyprawki. To właśnie na nim nasz pupil będzie odpoczywał po zabawie czy spacerze. Tam również prawdopodobnie będzie znosił swoje zabawki. W sklepach znajdziemy wiele rodzajów legowisk. Tutaj wybór zależy przede wszystkim od naszego budżetu. Ważne jest to, żeby wybrać legowisko odpowiedniej wielkości. Często szczeniaki bądź psy małych ras nie śpią w legowisku, ponieważ jest zbyt duże. Z kolei zbyt małe legowisko będzie powodowało dyskomfort i pies raczej nie będzie w nim spał. Zabawki pozwolą nam wspólnie spędzić chwilę z naszym czworonogiem. Dodatkowo umilą psu czas spędzony w domu pod naszą nieobecność. W ten sposób unikniemy pogryzionych butów. Tutaj dobrym rozwiązaniem będą zabawki na przysmaki, takie jak np. kong. Możemy włożyć tam karmę i przysmaki, a pies musi je stamtąd wydobyć. Taka zabawa uspokoi psa, kiedy my będziemy wychodzić z domu. Dzięki temu nasz pupil lepiej zniesie samotność. Jeśli decydujemy się na szczeniaka, to powinniśmy zakupić podkłady higieniczne do nauki czystości. Z czasem pies nauczy się załatwiać w jedno miejsce, co ułatwi naukę załatwiania na zewnątrz.
Najlepszy przyjaciel człowieka
Podsumowanie wyprawki dla psa
W wyprawce nie może zabraknąć akcesoriów spacerowych. Smycz, obroża lub szelki to niezbędne akcesoria spacerowe dla naszego pupila. Na początku najlepiej wybrać obroże i smycz klasyczną. Daje nam to większą kontrolę nad psem. Jest to dobry wybór dla szczeniaków, a także dla psów dużych ras. Smycz automatyczna daje psu więcej swobody w czasie spacerów. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli mieszkamy w mieście i nie mamy gdzie spuścić psa ze smyczy. W ten sposób nasz pupil może eksplorować większy teren. Jeśli chcemy nauczyć psa przychodzenia na zawołanie, to warto kupić linkę treningową. Ma ona 10-15 metrów długości, co pozwoli na naukę przywoływania. Dzięki temu z czasem będziemy mogli spuścić psa ze smyczy bez obaw, że do nas nie wróci. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu naszego pupila przed kleszczami. Preparaty przeciwkleszczowe możemy kupić w sklepie zoologicznym bądź u weterynarza. Do wyboru mamy spraye, krople, obroże i tabletki.