Co zrobić, gdy pies szczeka na ludzi?

Co zrobić, gdy pies szczeka na ludzi?

Jednym z obowiązków każdego właściciela psa jest wyprowadzanie go na spacery. Spacer to czas, w którym pies nie tylko załatwia swoje potrzeby, ale również eksploruje otaczający go teren. Jednak czasem zdarza się tak, że nawet łagodny pies zaczyna szczekać na ludzi. Może mieć to związek z tym, że ktoś kiedyś go zaczepił albo przestraszył. Dlatego też jeśli nasz pies zacznie szczekać na ludzi, to powinniśmy zacząć nad tym pracować.

Co zrobić, gdy pies szczeka na ludzi?

Szczeniaki z reguły chętnie nawiązuje kontakty z każdą napotkaną osobą. Jednak starsze psy często nie lubią być głaskane bądź zaczepiane przez innych. Psy zapamiętują kiedy ktoś je zaczepiał czy straszył. Najczęściej psy szczekają na osoby pod wpływem alkoholu lub osoby starsze. Często są to również rowerzyści lub biegacze. Niektóre psy szczekają na każdego. Zdecydowanie łatwiej jest oduczyć szczekania na ludzi niż na inne psy.

Na początku musimy odpowiednio przygotować się do spacerów. Warto wziąć ze sobą smakołyki lub zabawkę. Przydatna będzie również komenda równaj, po której pies ma iść przy nodze. Dzięki temu kiedy zobaczymy kogoś na naszej drodze, to wystarczy wydać komendę. Kiedy pies zacznie szczekać na kogoś, od razu powinniśmy wydać komendę nie wolno. Jeśli przestanie szczekać, to od razu nagradzamy go. Na początku nauki powinniśmy starać się odwrócić uwagę psa od innych. Możemy to zrobić przysmakami lub zabawką. Dobrze sprawdzi się również patyk. Możemy rzucić przysmak bądź zabawkę na trawę, a dzięki temu pies nie zwróci uwagi na przechodniów. W ten sposób pokażemy naszemu pupilowi, żeby nie zwracał uwagi na ludzi. Z czasem pies będzie obojętnie przechodził obok innych.

Podróż z psem, czyli jak nauczyć pupila jazdy autem

Unikajmy takich sytuacji

Jeśli nasz pupil szczeka na ludzi, to powinniśmy unikać sytuacji, w których inni go zaczepiają. Często przechodnie chcą pogłaskać psa bez zapytania nas o zgodę. Często jest to również gwizdanie bądź inna zaczepka. Tego typu zachowania mogą być przyczyną szczekania na ludzi. Dlatego warto upomnieć osobę, która zaczepia naszego pupila.

Leave a Reply