Jedzenie wegetariańskie to coś więcej niż tylko moda. Istnieje wiele powodów, aby przestać jeść mięso: dieta wegetariańska jest zdrowa, żadne zwierzę nie cierpi z jej powodu, a także chroni środowisko. Ale co z psami, czy jest to dla nich odpowiednia dieta?
Historia karmy dla psów
Wielu właścicieli psów je mało mięsa lub nie je go wcale, dlatego wolą karmić swoje psy również karmą wegetariańską. Ale psy, podobnie jak wilki są mięsożercami, czyli jedzą mięso. Częstym argumentem przeciwko wegetariańskim karmom dla psów jest to, że nie są one odpowiednie dla psów. Prawda jest taka, że między wilkami i psami istnieje kilka dużych i małych różnic, z których jedną jest trawienie. Oba gatunki mają inną historię: wilki nie są udomowione.
Tam, gdzie są ludzie, są też psy. Od wieków psy zjadały resztki, które kiedyś były resztkami jedzenia od ludzi, z niewielką ilością mięsa (bo to było uważane za bardzo cenne). Dopiero w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, kiedy mięso stało się coraz bardziej powszechnym towarem, koryta czworonogów wypełniły się mięsem (przynajmniej w zachodnich krajach uprzemysłowionych). Jeszcze dziś w wielu krajach psy są karmione głównie resztkami jedzenia, a nawet padliną i ludzkimi odchodami. W przeciwieństwie do kotów, dzikie psy zazwyczaj nie zjadają swoich ofiar. Nie ma wątpliwości, że resztki jedzenia nie są odpowiednią dietą dla psów, ale z czasem trawienie czworonogów dostosowało się do naszych przyzwyczajeń.
Czy psy mogą jeść wszystko?
W dzisiejszych czasach psy mogą trawić nie tylko mięso, ale również węglowodany. Kilka badań, takich jak badanie z Uppsali z 2013 roku, nawiązuje do tego: psy trawią skrobię znacznie lepiej niż wilki. Są więc mięsożercami czy wszystkożercami? Istnieje wiele różnych opinii na ten temat. Co jest jasne, jest to, że psy są mniej zależne od białka zwierzęcego niż koty lub wilki. Niektórzy twierdzą, że psy są mięsożercami, czyli jedzą wszystko, ale przede wszystkim mięso.
Wegetariańska karma dla psów
Coraz więcej osób posiadających psy decyduje się na dietę wegetariańską. Jeśli nie jesz mięsa z powodów etycznych, np. dlatego, że jesteś przeciwnikiem intensywnej hodowli zwierząt, trudno będzie Ci karmić swojego czworonożnego przyjaciela pokarmem opartym na mięsie. Niektórzy ludzie przestają jeść mięso z powodów ekologicznych, ponieważ produkcja żywności pochodzenia roślinnego zużywa mniej zasobów. W takich przypadkach rozwiązaniem kompromisowym byłoby podawanie psu karmy wegetariańskiej jako przekąski lub podawanie na przemian karmy wegetariańskiej i mięsnej. Jeśli pies dobrze to trawi, nie ma nic przeciwko takiemu mieszanemu żywieniu. Czasami to sam pies decyduje się na przejście na karmę wegetariańską: niektóre psy mają nietolerancję pokarmową lub alergię na pewne białka zwierzęce, więc opiekunowie decydują się na karmienie ich karmą wegetariańską lub wegańską.
Psy zostały udomowione dawno temu i ewolucją pozwoliła im na dietę wegetariańską.