Kradzież psa – jak postępować?

Kradzież psa – jak postępować?

Doświadczenie kradzieży psa jest skomplikowaną i smutną sytuacją, która nie zawsze jest rozwiązywana w sposób zadowalający. Przestrzeganie pewnych wytycznych pomaga w rozwiązaniu sprawy z happy endem. A zapobieganie poprzez pewne działania i środki, takie jak identyfikacja psa z mikroczipem i nie pozostawianie zwierzęcia samego na ulicy, jest dobrym sposobem na ochronę psa przed kradzieżą.

Jest wiele osób pozbawionych skrupułów, które kradną psy, aby je sprzedać lub wykorzystać do szkolenia do walk psów. Kradzieże psów często mają za cel nielegalną hodowlę i sprzedaż zwierząt w celu osiągnięcia korzyści finansowych. Jeśli znana jest tożsamość sprawców kradzieży, można złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa Wraz z przedstawieniem skargi wnosi się o wszczęcie sprawy karnej, która zostanie poddana dochodzeniu.

Znaczenie dowodów

Zaleca się dołączenie wszystkich dowodów, które mogą być wykorzystane do udowodnienia faktów (zdjęcia, świadkowie lub tablice rejestracyjne pojazdu). Jeśli jest to przestępstwo, w przypadku którego istnieje uzasadniona obawa, że domniemany sprawca może uciec przed wymiarem sprawiedliwości, można skontaktować się z policją w celu przeprowadzenia wstępnego dochodzenia i, jeśli to konieczne, aresztowania sprawcy.

Artykuł polecany przez redakcję: W Wielkiej Brytanii odnotowuje się coraz większą ilość kradzieży psów

Zapobieganie kradzieży psa

Aby zapobiec kradzieży psa, zaleca się nie pozostawiać go samego na ulicy, na przykład, gdy idziesz do sklepu. Samotne zwierzę jest bezbronne i może odczuwać niepokój z powodu nieobecności właścicieli. W przypadku samic psów, zwłaszcza niektórych ras, które osiągają wysokie ceny na rynku, są one nadmiernie eksploatowane, aby rozmnażać miot za miotem w celu sprzedaży szczeniąt na rynku.

Zalety mikroczipowania psa

Jeśli nie wiesz, kto ukradł Twojego psa, możesz złożyć doniesienie na posterunku policji. Wskazane jest przyprowadzenie świadków, jeśli tacy istnieją. Jeśli zwierzę jest identyfikowane za pomocą mikroczipa, szanse na jego odnalezienie są większe.

W celu zgłoszenia zaginięcia zwierzęcia należy powiadomić centrum danych, w którym zarejestrowane są kody mikroczipów. W ten sposób, jeśli ktoś próbuje zmienić kod mikroczipa zaginionego psa, może zostać wykryty.
W przypadku, gdy osoba, która ukradła zwierzę, porzuci je, gdy ktoś je odbierze i zawiezie do kliniki weterynaryjnej, schroniska lub miejskiego punktu zbiórki, właściciele będą mogli być łatwo zlokalizowani dzięki mikroczipowi.

Nagroda finansowa dla każdego, kto zaoferuje wskazówki dotyczące miejsca pobytu psa, jest dobrym sposobem na zachęcenie innych do pomocy w rozwiązaniu sprawy. Można również rozwieszać plakaty ze zdjęciem psa, danymi kontaktowymi i kwotą oferowaną jako nagroda.